Nahoru

Poradna

Technická dokumentace:

Zapojení zástrček přívěsů a zásuvek tažných zařízení - rozkresy zapojení autozásuvek a vidlic přívěsů

Pomůcka pro identifikaci náprav AL-KO - Potřebujete objednat novou nápravu a nevíte jakou? Stáhněte si tento obecný výkres nápravy, doplňte do něj všechny údaje, které znáte a zašlete nám ho. I když budou některé údaje chybět, pokusíme se Vaší nápravu identifikovat. 
 

Zákony, vyhlášky a předpisy:

Spojitelnost vozidel do soupravy - jaký přívěs můžete připojit za váš automobil z pohledu legislativy se dočtete v tomto článku. Řešená je spojitelnost z pohledu hmotností i z pohledu rozměrů. (Poslední aktualizace 2019/03)

Vymezení řidičského oprávnění sk. B po datu 19.1.2013 - upozornění Min. dopravy k problematice podmínek tažení přívěsů s řidičským průkazem skupiny B. Stručný přehled: Za motorovým vozidlem, spadajícím do sk. B (do 3500 kg)  může  řidič s ridičským oprávněním sk. B táhnot i brzděný přívěs s nejvyšší povolenou hmotností vyšší, než 750 kg. Nejvyšší povolená hmotnost takové jízdní soupravy nesmí přesáhnout 3500 kg. Lze také zažádat o rozšíření tohoto maxima na 4250 kg. Podrobné informace najdete v odkazovaném upozornění.

Zákon 361/2000 Sb. o provozu na pozemních komunikacích - povinnosti řidiče, povinnosti provozovatele vozidla, označení přesahujíccího nákladu, bodový systém, nejvyšší povolené rychlosti a další důležitá ustanovení, které by jste měli znát, než vyjedete na silnici

Předpis EHK/OSN č. 48 - montáž a umístění zařízení pro osvětlení a světelnou signalizaci vozidel (pdf 0,5 MB)

V tomto dokumentu se dozvíte, jaké svítilny a odrazky jsou na vozidlech (i přívěsech) povinné, jaké jsou volitelné a jaké zakázané. U všech druhů svítilen jsou uvedeny požadavky na jejich počet, umístění a geometrickou viditelnost.

Vyhláška č. 341/2014 Sb. - o schvalování technické způsobilosti a o technických podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích (pdf 20,5 MB)

Ve vyhlášce najdete např. max. povolené rozměry vozidel a souprav, podmínky spojitelnosti přívěsu do soupravy a další užitečné informace o podmínkách provozu.